×
Meniu

ANUNȚ

Asociația obștească ”Moldova-Aid”  are onoarea de a se adresa către Dumneavoastră cu o informație privind oferirea serviciilor pentru persoanele vârstnice și cu dizabilități care necesită îngrijire și protecție.

Fiind conștienți de problemele cu care se  confruntă multe persoane în etate și cu dizabilități din lipsa serviciilor necesare pentru această categorie vulnerabilă a populației, asociația noastră a dezvoltat o serie de servicii.

În anul curent A.O. ”Moldova-Aid” a deschis un centru de îngrijiri 24/7 pentru bătrâni ”Casa Phoenix”, amplasat în orasul Rîșcani, str.Luceafărul 26, care reprezintă o instituţie socială privată de plasament temporar sau de lungă durată și prestează servicii sociomedicale pentru persoanele vârstnice.

Centrul îşi desfăşoară activitatea în conformitate cu prevederile legislaţiei în vigoare din Republica Moldova și este unic pentru țara noastră.
Astfel, centrul oferă:

 • 30 de locuri de cazare în cameră single sau dublă, cu baie privată, adaptată tuturor necesităților de mobilitate pentru cei cu probleme locomotorii;
 • Camerele dispun de posibilitate de redecorare, potrivit preferințelor;
 • Mobilier adaptat, inclusiv paturi rabatabile;
 • TV prin cablu;
 • Living generos, dotat cu fotolii și canapele, sistem audio, TV, internet, 2 grupuri sanitare mari, dotate cu utilaj de mobilitate;
 • Bucătărie și sufragerie;
 • Două terase și curte amenajată;
 • Echipament specializat de suport (scaun rulant, cadru pentru deplasare);
 • Casa Phoenix oferă servicii de îngrijire completă, asigurată de profesioniști;
 • 3 mese pe zi, 2 gustări, inclusiv opțiunea de preselecție a meniului;
 • Asistență medicală, fizioterapie și kinestezie;
 • Servicii profesionale cosmetologice și de îngrijire și produse de igienă;
 • Program liber de vizite;
 • Program cultural săptămânal.

În acest context, A.O. ”Moldova-Aid” Vă informează că pot beneficia de serviciile centrului locuitori de pe întreg teritoriul țării și își exprimă disponibilitatea de a oferi detaliile necesare privind condițiile contractuale de plasare, prețurile și alte specificații individuale pentru plasarea bătrânilor.

Ținem să precizăm, că serviciile Casei Phoenix au o componentă foarte importantă: din contul resurselor financiare acumulate în rezultatul prestării serviciilor de îngrijire a bătrânilor, asociația noastră asigură întreținerea unui alt centru care oferă servicii gratuite de dezvoltare pentru un grup de copii și tineri cu dizabilități.

Mai jos găsiți spotul despre activitatea centrului Casa Phoenix și contactele noastre (info@phoenixmd.org, telef. +37361037380).
Vă stăm la dispoziție pentru orice detaliu și pentru referirea beneficiarilor din raza de activitate a localității Dvs.
Vă mulțumim pentru încredere.