Anunț

Asociația Națională pentru Turism Receptor și Domestic din Moldova prezintă atenției Dumneavoastră oportunitatea de valorificare și încurajare a turismului din localitatea Dumneavoastră. În acest sens, vă informăm că EFES VITANTA MOLDOVA BREWERY SA în parteneriat cu Asociația Națională pentru Turism Receptor și Domestic din Moldova (ANTRIM) anunță concurs de granturi „PRIETENEȘTE PENTRU TURISM” adresat pensiunilor turistice din Moldova cu scopul de a diversifica și dezvolta serviciile turistice și a oferi valoare adăugată experiențelor existente.

Programul de dezvoltare susține activitățile direcționate către reabilitarea caselor tradiționale, valorizarea tradițiilor și experiențelor autentice prin activitatea turistică, organizarea activităților pentru odihnă activă și pentru protecția mediului înconjurător. Valoarea maximă a grantului oferit unui beneficiar este de 100 000 (o sută mii) MDL.

Care sunt întreprinderile eligibile ?

1. Întreprinderile care prestează servicii de turism ca activitate comercială înregistrată;

2. Întreprinderile eligibile sunt gospodăriile țărănești sau întreprinderile individuale din Republica Moldova;

3. Întreprinderile care respectă legislația în vigoare referitor la evidența contabilă;

4. Persoanele fizice care practică activităţi de întreprinzător în conformitate cu legislaţia în vigoare; (în bază de patentă);

5. Întreprinderile care activează cel puțin un an în domeniu și nu au datorii la bugetul de stat;

6. Întreprinderile care dispun de resurse suficiente pentru contribuția proprie de cel puțin 10% la valoarea grantului;

7. Întreprinderile care activează ca societatea cu răspundere limitată/ SRL.

Mai multă informație referitor la direcțiile de implementare a grantului precum și formularul de aplicare se regăsește pe site-ul civic.md (faceți click aici) sau pe site-ul ANTRIM (faceți click aici).

Cătălina Bacalâm
Project Coordinator