5 aprilie salvatorii şi pompierii din Republica Moldova celebrează sărbătoarea profesională „Ziua Salvatorului”. În acest context astăzi, 10.04.2019, în incinta Secţia Situaţii Excepţionale a raionului Rezina a avut loc un eveniment dedicat marcării acestei zile. Ceremonia a început cu serviciul divin consacrat eroilor trecuți în nefiinţă şi a continuat cu o măsură solemnă dedicată angajaţilor. La eveniment au participat Primarul or.Rezina, Simion Tatarov, Președintele raionului Rezina Gobjilă Vasile, Șeful direcției situații excepționale Colonel al serviciului intern Dumitru Albu.
Primarul a felicitat salvatorii , dorindu-le curaj, vitejie şi devotament în activitatea de zi cu zi, îmi exprim recunoştinţa şi gratitudinea, pentru că Dumneavoastră sunteţi cei ce onoraţi de-a lungul timpului, uneori cu preţul sacrificiului suprem, misiunea de apărare a vieţii şi bunurilor împotriva efectelor distrugătoare ale incendiilor, inundaţiilor, catastrofelor şi altor calamităţi naturale.
Fie ca munca realizată şi devotamentul demonstrat în acest domeniu să vă servească şi în continuare drept călăuză în faţa sarcinilor trasate faţă de această instituţie şi cetăţeni.
În cadrul ceremonie salvatorilor au fost înmânate diplome, menţiuni, medalii.