Premierea tinerilor care au realizat subiectele în cadrul concursului ,,Vocea Tinerilor în TV Regională”, parte a proiectului ,,Vocea tinerilor de pe ambele maluri ale Nistrului în media regional” realizat de Elita TV și Asociația ,,Lacrima” , în cadrul programului ,,Încurajarea tinerilor pentru să devină cetățeni activi” , implimentat de IREX Europe și ,,Centrul Media pentru Tineri” cu susținerea Uniunii Europene. Mesaj de salut: Daniela Galai ,manager IREX Europe Moldova, Eleonora Graur, Președintele raionului Rezina, Simion Tatarov, primarul orașului Rezina,Valentina Cebotar, președintele A.O ,,Lacrima”, Ana Golubenco, Director postului regional de televiziune Elita TV; Vitalie Guțu, expert media al proiectului, manager, portalul moldova9.com, director, ONG ,,Academia de Creație și Inovații Mediatice”.
Tinerii care au participat la concursul ,,Vocea Tinerilor în TV Regională”: Mariana Rusnac-L.T,,Alexandru cel Bun”; Nicoleta Moraru- L.T,,Alexandru cel Bun”; Mihail Purice- L.T,,Alexandru cel Bun”, Irina Lisnic- L.T,,Alexandru cel Bun”; Paula Caraman- Lalova; Ana Arhirii- Lalova ; Milana Bunescu- L.T ,,Alexandru cel Bun”; Letisia Dascăl- L.T,,Alexandru cel Bun”, Adelina Istrati- L.T.,,Olimp”,, Mariana Zaharova- L.T,,Alexandru cel Bun”; Catalina Ursalovschi- L.T,,Alexandru cel Bun”; Viorica Ursu- Ignăței; Daniela Davâdic-Rezina; Adriana Negru-Orhei; Petru Morari-Orhei; Doina Pantaz-Rezina; Corneliu Popovici- Rezina.Toți participanții au fost premiați cu diplome, câte un premiu simbolic și vor beneficia de o vizită la școala de studiu avansate în Jurnalism și centrul media pentru tineri. În curând va fi lansa saitul voceata.md.